Adblue İptali

Adblue İptali

Adblue iptali yazımızda Euro-5 ve daha yeni nesil motora sahip birçok araçta son dönemlerde karşımıza gelmekte olan Adblue İptali ile ilgili bilgilendirme yapacağız.

Adblue Nedir ?

Adblue yanıcı ve zehirli olmayan %32.5 sulu üre çözeltisidir. Ürün aynı zamanda AUS32 olarak da bilinir.
Adblue özellikle egzoz sistemlerine seçici katalitik indirgeme (SCR) takılı olan dizel motorlar için tasarlanmıştır. Adblue hiç bir şekilde çevreye zarar veren bir madde değildir. Bir çok marka ağır vasıta araçları Adblue gerektiren modelleri(Euro4, Euro5 ve Euro6) bulunmaktadır. Adblue marka hakları otomotbil endüstrisi derneği tarafından korunan adblue bu zamana kadar sadece ticari araçlar için kullanılmıştır.

Adblue Nasıl Çalışır ?

AdBlue nitrojen oksitlerin (NOX) zararlı emisyonlarını azaltmak için katalitik konvertör içindeki egzoz gazlarının içine enjekte edilir. Bu da Euro 4, Euro 5 ve Euro 6 emisyon normları ile ilişkili olmasını sağlar. Egzoz gazlarına AdBlue enjekte edilmesi bir amonyak çözeltisi (NH3) ve karbon dioksit (CO2) içinde bulunan üre oluşmasını sağlar. Tüm bunlar yüksek sıcaklıkta gerçekleşir. Ardından amonyak (NH3) dizel yanmalarında oluşan nitrojen oksitlerle (NOX) reaksiyona girer. Kimyasal reaksiyon sonucu egzozdan zararsız bir şekilde nitrojen (N2) ve su buharı (H2O) çıkar. Bu süreç seçici katalitik indirgeme (SCR) olarak adlandırılır.

Adblue İptalinin Zararı Varmıdır ?

Adblue sisteminin en çok tüketim /kullanım oranına sahip olan Almanya ‘da sürücülerin ve firmaların adblue iptal ettirmelerinde büyük artışlar gözlemlenmektedir. Adblue iptali konusunda geri dönüşlerde şuana kadar hiçbir zararı tespit edilememiştir.

Adblue iptalini ağırlıkla tercih eden uzun yol otobüsleri, genel olarak yük ve yolcu taşımacılığı yapan otobüs,kamyon,kamyonet,minibüs tarzı araçlar ile Adblue iptalinden sonra yaklaşık 1 milyon km yol yapılmış ve belirlenen bir zararı olmadığı gözlemlenmiştir.

Buraya tıkla ve whatsappdan iletişime geç!!
Tüm ürünler için buraya tıkla!!

XTRONİC Hakkında

XTRONIC olarak Otomotiv Elektroniği, Yazılımları ve Servis Ekipmanları alanlarında faaliyet göstermekteyiz.

XTRONIC müşterilerine en iyi çözümleri sunma hedefini, geniş ürün içeriği ile desteklemekte, Türkiye ’nin tamamına yayılan bölge bayileri ve her biri alanında tecrübeli personel ağıyla müşterilerinin memnuniyeti için çaba sarfetmektedir.

Ürün satışının yanı sıra teknik destek ve hizmet konusuna da önem veren XTRONIC Otomotiv, Küçük Sanayi Sitesi’ndeki “XTRONIC Eğitim Merkezi” ile siz değerli müşterilerine en iyi hizmeti sunmayı amaç edinmiştir. Daha ayrıntılı bilgi ve diğer markalarımız için lütfen www.xtronic.com.tr web sayfamızı ziyaret ediniz.

    • Adres:Beşevler Mh. Küçük Sanayi Sitesi 14. Blok No:54 Nilüfer/BURSA TURKEY

Bir cevap yazın